❄️ Fix igen & samma känsla som varje gång ❄️


Måndag
10.44
Kanske sa det i förra inlägget att mamma & pappa skulle komma i helgen.
Ni vet jag skrev att flaggan hade lossnat, satte upp den med nåt annat nu så förhoppningsvis håller den nu. Men man vet aldrig. Kan bara hoppas. Får inte storma så mycket på en innegård tycker vi. Konstigt att det gör det med höga hus runt. Men men.....
 
 
Mamma hjälpte mig att klistra på dom på som jag ska sätta diamantpärlor på nån gång.
Det var ju dom här som jag målade en gång som jag visade i ett annat inlägg.
 
 
Sen satte pappa i skruv i gatuprataren för den höll ju på att falla ihop.
 
Vet snart inte va jag gör med alla tavlor jag gör. Det får fan hända snart att jag blir av med dom. Annars får jag slänga eller sluta med tavlor. Men det känns ju tråkigt.
Bara göra underlägg & kort liksom. Hmm............för det är det jag har sålt mest.
 
Ja samma känsla som alltid varje gång man säger hejdå. Även om dom kommer om nån månad igen för Syster skulle ha nåt då som dom skulle på.
Varför är jag såhär? Även om jag är en vuxen människa? Är det mrs Borderline som visar sig? Det är bara jobbigt för mig själv. Håller tyst om det. Förutom här.
 
 

#1
❄️ ️️ Skrivet av: Marlene

Datum: 26 2026
Klockan: 15:37:58
Bloggen: http://https://fdensammamamman.se/

Det blir som en slags virvelvind på innergårdar, som gör att det kan bli rejält blåsigt beroende på hur vinden ligger. Du kanske skulle ha en utställning och bjuda in till vernissage?


#2
❄️ ️️ Skrivet av: corkystyle

Datum: 26 Januari 2026
Klockan: 18:03:49
Bloggen: http://www.corkystyle.se

Det där känner jag igen. Då jag har haft borderline själv. Men läkaren tog bort den diagnosen 2022. Så har du några frågor så är det bara att fråga på.

Svar: Tack. Lite komplicerat det där med Borderline...inte direkt fått diagnosen på papper av konstiga anledningar. men jag tycker att alla liknelser jag känner finns där.
soclosedecember.nu


#3
❄️ ️️ Skrivet av: Madde

Datum: 26 Januari 2026
Klockan: 18:30:54
Bloggen: http://www.madelenas.com

Hoppas nu det inte blir mer strul med gatuprataren. Du har haft tillräckligt med det. Mysigt ändå att få besök av föräldrarna trots att man är vuxen.

Svar: Eller hur. Det räcker nu. :( Ja det är mysigt att ha dom här.
soclosedecember.nu


#4
❄️ ️️ Skrivet av: Karoleen

Datum: 26 Januari 2026
Klockan: 18:42:37
Bloggen: http://https://homepinkhome.wordpress.com/

Trevligt med besök från föräldrarna! Även om det kanske var en kort visit. Hoppas försäljningen av tavlorna kommer igång, tror säker de är fina! 😊 Förstår att det kan vara svårt med hej då ❤️

Svar: Tack ❤️
soclosedecember.nu


#5
❄️ ️️ Skrivet av: Elina

Datum: 27 Januari 2026
Klockan: 07:12:40
Bloggen:

Hoppas att det inte blåser så mycket på innergården nu. Och att du blir av med tavlorna, så att du kan fortsätta göra dem.

Svar: Håller meed
soclosedecember.nu

#6
❄️ ️️ Skrivet av: fighterwomen

Datum: 27 Januari 2026
Klockan: 09:19:01
Bloggen:

Så bra att mamma & pappa kom. Så pappa kunde sätta en skruv i gatuprataren & mamma hjälpa dig med tavlorna.
Mm svårt det där. Men satsa på underlägg & kort ett tag. Å ha några st tavlorna framme. Så besökare ser att du även gör det 🙂.

Jag har med lite svårt med avsked speciellt familjen. Men för mig kommer jag över det 1-2 dagar. Å det är inte konstigt 🙂.

Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗

Svar: Jo det går över för mig typ då också men just när det händer är det skit. Även om jag vet att det går över
soclosedecember.nu

#7
❄️ ️️ Skrivet av: Mirre

Datum: 27 Januari 2026
Klockan: 11:18:54
Bloggen: http://sweetwordsbymirre.se

Alltid bra att prata med någon, det behöver man. Bra att ändå nå ut lite här på bloggen, men kanske du behöver prata med någon? jag har gått till psykolog flera gånger. Vet ju inte hur du känner, men jag själv tycker att det här hjälpt. Samt hoppas att du får dina tavlor sålda, roligt att det ändå går bra för dig för övrigt =D

Svar: Borde kanske. Men haft sån otur med psykologer / kuratorer. Gick hos nån för några år sen men hon va inte bra. Kan du läsa om här https://soclosedecember.nu/2023/july/oprofessionell.html#comment. Tack :)
soclosedecember.nu




Ditt namn: Glöm INTE fylla i ditt namn!
Kom ihåg mig?

Din mail (bara jag ser):


Din blogg:


(Om du vill använda någon smailes så är det bara att kopiera någon här under)
Eller om du använder någon smartphone/iPhone så kan du använda nån där)

😊 😉 😘 😍 😜 😁 😝 😛 😢 😭 😳 😄 😃 😙 😡
😱 😋 😤 😯 😇 🤔 😴 🤘🏻✌ 🍓 🎀 💔 ❣️
🏳️‍🌈 ❤️ 🧡 💛 💚 💙 💜
💧 💎 💍 👰🏻 🎊 🍹 🍷 🎉 🌹 💋 🔊 🎧 🎶 🎵
❄️ ⛄ 🎄 🌙️ 🌟 ✨🕯💀 ☠️ 👻 🙈 🙉 🙊 📖

Din kommentar:

(glöm inte skriva vem du
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx är innan du trycker på
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx skicka tack!) Om du frågar mig
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx nåt så ser du svaret på denna sida